VÍTÁNÍ JARA

 

Vítání jara

Postřehy našich páťáků ze dne 4. dubna 2022:

Začalo to výrobou pozvánek a že jich nebylo málo. Pozvali jsme osobně všechny děti i paní učitelky z 1. stupně, z MŠ i seniory a jejich pečovatelky z blízkého domova. Vyhledávali jsme informace na internetu, přepisovali, upravovali říkanky a dbali na to, aby tradice nezanikla.

Namalovat velký počet vajíček a nazdobit líto, vyrobit Morenu, nazdobit Vesnu, naučit se říkanky dalo spoustu práce všem z naší třídy. Klukům se nejvíc líbilo vyrábět Morenu. Prý aby byla dobře hnusná. Ve výtvarce jsme se přitom všichni hodně nasmáli. Vajíčka se nám fakt taky povedla, hlavně holky se vyřádily při jejich barvení i navlékání.

Dneska byl vážně dobrý den, protože jsme šli vynést Morenu. Byl to konečně den, na který jsme se tak dlouho připravovali. Přišlo pondělí po Smrtné neděli. Venku nechybí  vítr, zima, slunce ani vločky - prostě pravý apríl! Brrrrr!!!Je taky velice zajímavé vidět ten dav lidí za sebou.

Obešli jsme kulturák a šli se ukázat také seniorům, kteří by k řece již nedošli. Paní učitelka nám řekla, že jsme udělali dobrý skutek a všem nám z toho bylo dobře. Nesl jsem Morenu, nebyla moc těžká. Cestou jsme říkali říkanku:" Morenu nesem se zmrzlým nosem, do vody ji dáme, na ni zamáváme."( Trošku jsme si to upravili.)

Morenu se  podařilo paní učitelce zapálit i když foukalo. Michal s Davidem ji hodili do vody hodně daleko a proud ji unášel bleskurychle pryč. Prý si to užili. Lukáš přitom borecky hasil konvičkou vše, co z Moreny opadalo a mohlo by způsobit požár. DĚKUJEME. Po vhození Moreny do vody se k našemu programu přidali prvňáci. Jejich tanečky, říkanky a písničky se nám moc líbily. Přivolali Vesnu, kterou doprovázely dvě družičky s nazdobeným lítem. Holkám to mooooc slušelo! Měly krásné šaty, kožíšky, věnce a Vesna velkou kytici tulipánů. Mimochodem: Sofča dělala spojku a dbala na to, aby měly holky vše, co potřebují. Prostě PARÁDA. Zpátky do školy jsme tak vedli jaro.

Ve škole jsme si o akci povídali, hodnotili se sami i navzájem, paní učitelka pochválila všechny, kteří pomáhali. Škoda, že jsme nemohli nést, zapalovat nebo házet do řeky Morenu všichni. Dokonce zazněla slova, že to byl nezapomenutelný zážitek. Taky holky by chtěly být  skoro všechny Vesny. Tak třeba někdy příště. Když jsme se trochu ohřáli a napsali tyto svoje pocity, šli jsme na vycházku " po stopách Moreny" až ke splavu. A stalo se to nejlepší - nenašli jsme ji, jen její šátek plaval na hladině. Teď se všichni těšíme, že už se nevrátí!

Bylo to super.  Páťáci s paní učitelkou Blankou Schwarzovou

 

Fotogalerie