Základní škola Štíty

Vycházka na čističku očima třeťáků

Vycházka na čističku očima třeťáků:

 Výlet na čističku

Ve čtvrtek jsme šli na naši štíteckou čističku. Je v ulici Říční. K našemu údivu to tam hodně smrdělo. Byl tam pan Brabec. A ten nás provedl celou čističkou. Povídal o bakteriích, odpadu a také o čištění vody. Bylo to poučné. Naučili jsme se, že voda je pro lidský život moc důležitá. Víte, že když si například převaříte v horké vodě vodu z čističky, bude zase pitná? Je to zázrak. Po návštěvě naší čističky jsme se vydali čistit naše město Štíty. Já jsem našla, a ne jako jediná, textilovou zimní rukavičku. Byla růžová. A na osmileté dítě. Dokonce jsem našla další jednu. Ale tahle patřila mé spolužačce Terce Klimešové.

Agátka Bartošová

 Výlet do čističky

Včera jsme byli na čističce. Byl tam pan Brabec, který nám řekl mnoho zajímavých věcí. Ukázal nám, jak je voda na začátku špinavá. Pak jsme se šli kouknout na velkou nádrž. Plavaly v ní bakterie, které čistí vodu. Ta velká nádrž byla ze dvou částí. Jedna byla poháněná vzduchem a ta druhá ne. Pak ta velká nádrž byla rozdělena do tří částí. V těch částech se usazoval všechen bordel na dně a čistá voda stoupala nahoru. Pak přetekla takovou rýnu a tekla dál k filtru, který tu vodu ještě vyčistil. Z té velké nádrže vedla trubka do malé nádrže, kde ty bakterie dožívaly. Pan Brabec nám pak ukazoval dva kontejnery: jeden byl prázdný a bylo v něm vidět síto. Ten druhý byl celý plný mrtvými bakteriemi. Vypadalo to jako hlína. Bylo to hustý!

Jirka Valenta

Čistička a odpad

28. 4. jsme šli na čističku. Na nás čekal pan Vrabec, říkal nám, že bakterie jsou užitečné. Pojídají všechny špinavé látky. Až bakterie umřou, jdou do menšího špinavého bazénku. Ten malý bazének je takový domov důchodců. Bazénky mají oba dva 6 m do hloubky. A ještě na čističce mají takovou díru, kudy se ten odpad může vytahovat i ručně. Na konci jsme se dívali na hlínu, která je ze všeho odpadu a je dobrá na hnojení. Pak jsme šli sbírat odpad. Já jsem měl hned půlku tašky, ta se mi roztrhla za deset min., tak jsem se spojil s Paťou. Už jsme museli do školy, tam jsme dodali síly a šli jsme zas. Šli jsme mezi paneláky, tam jsme s Paťou našli starý hrnec a hodně dalšího odpadu. Museli jsme do školy. Většina třídy šla na oběd, já jsem šel dom.

Lukášek Minář

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????