PROJEKTOVÉ DNY V ZŠ ŠTÍTY K VÝZNAMNÝM HISTORICKÝM UDÁLOSTEM „OSMIČKOVÝCH“ ROKŮ

Připomínat našim žákům zásadní mezníky v dějinách republiky si vzal za cíl dvoudenní projekt, který předcházel oslavám 100 let od vzniku Československa. Základní škola se ve čtvrtek 25. 10. 2018 „převlékla“ do trikolorového hávu, děti z prvního stupně slepily dlouhý modro-bílo-červený řetěz, jímž ozdobily hlavní schodiště, v prvorepublikové době se ocitl každý, kdo vkročil do vestibulu ozdobeného poutavými plakáty a lípou s významnými osobnostmi. Ve třídách druhého stupně se to hemžilo herci ztvárňujícími Karla Kramáře, T. G. Masaryka a jeho ženu Charlottu, Edvarda Beneše, to totiž 9. A v divadelní scénce seznamovala děti z prvního stupně, jak k založení samostatného státu došlo a že významný podíl na tom měl právě první československý prezident – ,,tatíček“ Masaryk.

V 9. B přivítali vzácného hosta pana Miroslava Polácha ze Zábřehu – vášnivého sběratele historických předmětů z doby 1. světové války, 1. republiky a 2. světové války. Byla vytvořena expozice o 3 částech: předměty legionářů (dýka, kukátko, tabatěrka), vojenské odznaky především z doby 1. světové války a  tiskoviny (100 let starý zpěvník s původní hymnou). Obě deváté třídy mile překvapily také množstvím sesbíraných historických pramenů – od rodičů a prarodičů získali zajímavé rodinné fotografie i cenné vzpomínky. Z těch vytvořili panel, který bude spolu s dalšími vystavený na městském úřadu.

Stínohra v podání žáků 6. tříd velmi originálně představila rok 1938. Scénka z hodiny dějepisu ukázala, o jaké území jsme po Mnichovské dohodě přišli. Celou ponurou atmosféru podtrhla černě zastíněná okna a vážný výraz ve tvářích herců. O roce 1948 měla připravena třída 8. B prezentace, videa, workshop a skupinovou práci s puzzly a pexesem. Podobně zpracován rok 1989 si vzala za své 8. A. Dobové transparenty s hesly, plakáty o Palachovi, Zajícovi, mužích Pražského jara, to vše podkresleno hudbou Marty Kubišové, bylo k vidění u sedmáků.

Sváteční atmosféra naplno pokračovala i v pátek. Den jsme začali skvělou přednáškou paní Mgr. Ivany Valentové – autorky knihy Štíty – historie a proměny města 1278 -2018. Se zaujetím jsme si díky paní Mgr. Marii Lauermannové mohli listovat starými kronikami. Plni očekávání jsme byli z toho, jak se vydaří dronem focená vlajka a číslice 100. Závěrečnou „tečku“ obstarali naši parlamenťáci. Na školním dvoře zasadili lípu, přednesli báseň a společně jsme zazpívali státní hymnu.

Kdo ví, jak budou za 100 let slavit naši nástupci? My jsme si oba dny moc užili a rozhodně máme na co vzpomínat. Děkujeme všem, kteří se na pestrém programu podíleli s námi.

Za všechny organizátory Petra Kristková