Projekt Příběhy našich sousedů

Velký sál Městské knihovny v Šumperku se zaplnil lidmi, kteří přišli zhlédnout závěrečné prezentace žáků zapojených do Příběhů našich sousedů.

Půl roku pracovali žáci základních škol ze Štítů, Velkých Losin, Rýmařova a Starého Města s životními příběhy vybraných pamětníků, aby 23. června 2020 v Městské knihovně v Šumperku mohli veřejnosti představit jejich medailonky. Z naší školy se projektu zúčastnilo celkem 19 žáků devátých ročníků.

Žáci pod vedením pedagogů si vybrali pamětníka ze svého okolí nebo z osobností známých z dějin svého místa bydliště. Vyzpovídali ho a ze získaných informací vytvořili jeho životopis, rozhlasovou reportáž, video či animovaný výstup.

Úplné medailonky všech pamětníků najdete na stránkách Příběhů našich sousedů. Všechny příběhy, které žáci základních škol zpracovávají, budou vloženy také do databáze Paměti národa, která již dnes čítá přes pět tisíc publikovaných příběhů.

Všechny týmy si zaslouží velký obdiv nejen za vysokou kvalitu zpracovaných prezentací, ale i za velké nadšení, se kterým se projektu věnovaly celé pololetí. Porota měla tento ročník opravdu velmi těžké rozhodování a roli mnohdy hrály jednotlivé body. Vítězi jsou ale všichni zúčastnění žáci, kteří dokázali, že umí spolupracovat, velmi kvalitně zpracovat vyprávění pamětníků a nebojí se inovativních přístupů.